Górki CUP 2015

W sobotę, 20 czerwca, na boisku w Górkach Śląskich odbył się trzeci już turniej piłkarski dla najmłodszych „Górki Cup”. Organizatorem tego rozgrywanego pod patronatem wójta gminy Nędza jest Zarząd klubu. Miejmy nadzieję, że „Górki Cup” stanie się wizytówką naszej miejscowości i na długie lata wywalczy sobie stałe miejsce w kalendarzu. Już teraz przyznać trzeba, że turniej coraz bardziej się rozwija. Z roku na rok udział w nim bierze coraz więcej drużyn, zawodników i kibiców, oprawa jest coraz bogatsza, pojawiają się też dodatkowe atrakcje – w tym roku był nią rewelacyjny występ mistrza Polski w piłkarskim freestylu: Dawida Krzyżowskiego. Jak co roku dopisała też pogoda i sponsorzy, bez których ten turniej nie mógłby się odbyć.

W tym roku na turniejowych boiskach wystąpiło 13 drużyn. 8 w kategorii „Orliki”, będącej główną kategorią wiekową, oraz 5 w kategorii „Żaki”, w której występowali najmłodsi adepci sztuki piłkarskiej. Najliczniej reprezentowana była Akademia Piłkarska z Kuźni Raciborskiej, która wystawiła łącznie 3 drużyny. Łącznie wystąpiła rekordowa liczba 149 zawodników. Formuła rozgrywek Orlików została skonstruowana w ten sposób, by każda z drużyn mogła rozegrać aż 6 spotkań i wynieść z turnieju maksymalną dawkę sportowych emocji i dobrej zabawy. W kategorii „Żaki” przyjęto system rozgrywek „każdy z każdym”.

Po oficjalnym rozpoczęciu turnieju przez P. Wójt Annę Iskała, przeprowadzone zostało losowanie.
Do grupy „A” trafiły drużyny: LKS 07 Markowice, LKS Orzeł Jankowice, Rob-Mar Rybnik i LKS Górki Śląskie. Do grupy B los przydzielił orlików reprezentujących: KS Szczerbice, GKS Dąb Gaszowice, SP1 w Rydułtowach i AP z Kuźni Raciborskiej.

Po krótkiej rozgrzewce turniej rozpoczął się na dobre. Już po pierwszych meczach można było typować głównych faworytów. Do miana największego z nich aspirowała drużyna ze szkółki piłkarskiej w Rybniku, która w inauguracyjnym meczu pokonała gospodarzy turnieju 5:0. W równolegle rozgrywanym meczu z drugiej grupy Szczerbice pokonały w derbowym meczu ubiegłorocznego triumfatora – ekipę z Gaszowic 2:0. Po emocjach i poziomie spotkania można było domniemywać, że obie drużyny także aspirują do wysokich lokat, co później znalazło potwierdzenie w przebiegu turnieju. Wśród Żaków prym wiodła pierwsza ekipa ze szkółki w Kuźni Raciborskiej. Generalnie rozgrywki najmłodszych dostarczyły uczestnikom i kibicującym im rodzinom mnóstwo pozytywnych emocji i okazji do uśmiechu.

Rozgrywki grupowe wśród Orlików zakończyły się następującymi wynikami:

Grupa A
LKS Górki Śląskie – Rob-Mar Rybnik 0-5
LKS Orzeł Jankowice – LKS 07 Markowice 0-2
LKS Górki Śląskie – LKS Orzeł Jankowice 0-3
Rob- Mar Rybnik – LKS 07 Markowice 8-0
LKS Górki Śląskie – LKS 07 Markowice 1-1
Rob-Mar Rybnik – LKS Orzeł Jankowice 6-0

Miejsce Nazwa drużyny Mecze Punkty Bramki (strzelone – stracone)
I Rob-Mar Rybnik 3 9 19-0
II LKS 07 Markowice 3 4 3-9
III LKS Orzeł Jankowice 3 3 3-8
IV LKS Górki Śląskie 3 1 1-9

Grupa B

SP 1 Rydułtowy – AP Kuźnia Raciborska 8-0
KS Szczerbice – GKS Dąb Gaszowice 2-0
KS Szczerbice – SP 1 Rydułtowy 6-1
GKS Dąb Gaszowice – AP Kuźnia Rac. 7-0
KS Szczerbice – AP Kuźnia Rac. 5-1
GKS Dąb Gaszowice – SP 1 Rydułtowy 2-3

Miejsce Nazwa drużyny Mecze Punkty Bramki (strzelone – stracone)
I KS Szczerbice 3 9 13-2
II SP Rydułtowy 3 6 12-8
III GKS Dąb Gaszowice 3 3 9-5
IV AP Kuźnia Raciborska 3 0 1-20

Żaki
LKS 07 Markowice – AP Kuźnia Rac. 0-6
GKS Dąb Gaszowice – AP Kuźnia Rac. II 7-1
LKS Górki Śląskie – LKS 07 Markowice 1-3
GKS Dąb Gaszowice – AP Kuźnia Rac. 1-7
LKS Górki Śląskie -AP Kuźnia Rac. II 0-0
LKS 07 Markowice – GKS Dąb Gaszowice 2-2
LKS Górki Śląskie – AP Kuźnia Rac. 0-5
LKS 07 Markowice -AP Kuźnia Rac. II 8-0
LKS Górki Śląskie – GKS Dąb Gaszowice 2-4
AP Kuźnia Rac.- AP Kuźnia Rac. II 10-0

Miejsce Nazwa drużyny Mecze Punkty Bramki (strzelone – stracone)
I AP Kuźnia Raciborska 4 12 28-1
II LKS 07 Markowice 4 7 13-9
III GKS Dąb Gaszowice 4 7 14-12
IV LKS Górki Śląskie 4 1 3-12
V AP Kuźnia Raciborska II 4 1 11-25

W fazie ćwierćfinałowej zwycięzcy grup spotykali się z ekipami z 4 miejsc, a drużyny z 2 miejsc z drużynami z 3 miejsc. Przegrani tworzyli mini-drabinkę o miejsca 5-8, a zwycięzcy przechodzili do półfinałów. Faworyzowane ekipy z Rybnika, Gaszowic i Szczerbic bez większych problemów awansowały do strefy medalowej. Najciekawiej było w meczu SP1 z Rydułtów przeciwko Orłowi z Jankowic. Niezwykle zacięty mecz zakończył się remisem 2:2, zatem o awansie zadecydowała seria rzutów karnych. Tę, dzięki świetnej postawie swojego bramkarza, który został potem wybrany najlepszym golkiperem turnieju, wygrał Orzeł Jankowice.
W półfinałach doszło do powtórki z fazy grupowej: Rob-Mar Rybnik pokonał Orła Jankowice, a Szczerbice kolegów zza między – chłopców z Dębu Gaszowice. Tym razem jednak obaj finaliści musieli się mocniej namęczyć by pokonać rywali. Drużyna z Jankowic długo prowadziła i przez moment zanosiło się na sporą niespodziankę. Ostatecznie jednak Rybniczanie wygrali 4:1. Tymczasem w drugim półfinale wynik cały czas oscylował wokół remisu. Szczerbice dopiero w samej końcówce zdobyły bramkę na 3:2 i pozbawiły rywala szans na obronę tytułu.

Mecz finałowy udowodnił, że obie drużyny zasłużyły sobie na niego. Nieoczekiwanie dla większości obserwatorów ekipa ze Szczerbic postawiła się faworyzowanej drużynie z Rybnika, i po ich początkowej przewadze zaczęła coraz częściej zagrażać bramce rywala. Zakończyło się to zdobyciem bramki przez Szczerbice pod koniec pierwszej części spotkania. Rybniczanie rzucili się do odrabiania strat, ale w miarę upływu czasu i kolejnych zmarnowanych okazjach zaczęli tracić animusz, i chyba też wiarę w końcowy sukces. Tymczasem ekipa ze Szczerbic wyprowadzała coraz groźniejsze kontry, i tak naprawdę była chyba bliższa podwyższenia wyniku niż ich rywale wyrównania. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla KS-u Szczerbice. Gratulacje dla nowego mistrza!

Drużyna naszych Orlików zakończyła turniej na 7 miejscu, pokonując w ostatnim meczy AP z Kuźni Raciborskiej 2:1 po bramkach:Dominiki Gronert i Michaliny Goc.

ĆWIERĆFINAŁY
Rob-Mar Rybnik – AP Kuźnia Rac. 10-0
SP 1 Rydułtowy – LKS Orzeł Jankowice 2-2 k. 2-4
KS Szczerbice – LKS Górki Śląskie 2-0
LKS 07 Markowice – GKS Dąb Gaszowice 0-7
AP Kuźnia Rac. – SP 1 Rydułtowy 0-7
LKS 07 Markowice – LKS Górki Śląskie 2-0

MECZ O VII MIEJSCE
AP Kuźnia Rac. – LKS Górki Śląskie 1-2

MECZ O V MIEJSCE
SP 1 Rydułtowy – LKS 07 Markowice 2-1

PÓŁFINAŁY
Rob-Mar Rybnik – LKS Orzeł Jankowice 4-1
KS Szczerbice – GKS Dąb Gaszowice 3-2

MECZ O III MIEJSCE
GKS Dąb Gaszowice – LKS Orzeł Jankowice 1-0

FINAŁ
KS Szczerbice – Rob-Mar Rybnik 1-0

W rozgrywkach Żaków zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła I-sza drużyna z AP w Kuźni Raciborskiej. Nasza drużyna zakończyła turniej na 4 miejscu.

Miejsce Nazwa drużyny Mecze Punkty Bramki (strzelone – stracone)
I AP Kuźnia Raciborska 4 12 28-1
II LKS 07 Markowice 4 7 13-9
III GKS Dąb Gaszowice 4 7 14-12
IV LKS Górki Śląskie 4 1 3-12
V AP Kuźnia Raciborska II 4 1 11-25

Nagrody indywidualne w turnieju zdobyli:

KRÓL STRZELCÓW ŻAKI – Włodarczyk Maksymilian ( AP Kuźnia R.)

NAJLEPSZY ZAWODNIK ŻAKI – Bębenek Jakub ( AP Kuźnia R.)

KRÓL STRZELCÓW ORLIKI – Kuczera Jakub ( Rob-Mar)

NAJLEPSZY ZAWODNIK ORLIKI – Pochcioł Jakub ( KS Szczerbice)

NAJLEPSZY BRAMKARZ – Wiśniewski Oliwier ( Orzeł Jankowice)

PUCHAR FAIR PLAY
ORLIKI – LKS Górki Śląskie
ŻAKI – AP Kuźnia Rac. II

NAJLEPSZY KIBIC – Badura Piotr

Na koniec organizatorzy chcieli złożyć serdeczne podziękowania wszystkim zawodnikom i trenerom za przyjazd i udział w turnieju, za wspaniałą postawę i walkę z duchem „fair play”, a także za zapewnienie emocji i dobrej zabawy. Wyrażamy równocześnie nadzieję na Wasz udział w turnieju także w 2016 roku, na który już teraz serdecznie zapraszamy!

Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli zorganizować zawody: mamom za pyszne ciasta, tatom za kiełbaski, starszym kolegom za doglądanie meczów i prowadzenie statystyk, strażakom, żonom członków zarządu za umycie okien i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację turnieju. Szczególne podziękowania raz jeszcze chcielibyśmy złożyć sponsorom.

Relację przygotował Łukasz Kałuża

Sponsorzy Górki CUP 2015


Komentarze z facebook

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>