Historia klubu

Ludowlogo100pxy Zespół Sportowy powołano do życia na zebraniu założycielskim 3 lipca 1949 roku. Zamierzenia inicjatorów i pierwszych działaczy były ambitne – zgłoszono aż pięć sekcji, a deklaracje przystąpienia do klubu złożyło 84 członków (w tym czasie Górki Śląskie liczyły mniej niż 400 mieszkańców). Lekkoatletyka, piłka ręczna i siatkówka miały krótki żywot, jedynie piłka nożna przetrwała długie lata. Pierwszy sezon (1950–51), jak na nowo powstałą drużynę i praktycznie bez zaplecza i możliwości finansowych, był dosyć udany. W rozgrywkach klasy „C” drużyna LZS Górki Śląskie uplasowała się w połowie stawki. W 13 meczach zgromadziła 14 punktów. Pierwszy znaczący sukces sportowy drużyna osiągnęła 10 lat później, bowiem w sezonie 1960–61 wywalczyła awans do klasy „B”, w której zajmowała przez najbliższe kilka lat górne miejsca w tabeli. Lata siedemdziesiąte należały do najgorszych w dotychczasowej działalności – cesja zawodników i działaczy z Bogunic spowodowała znaczne osłabienie zespołu. Szybko spadł on do najniższej klasy rozgrywkowej, gdzie okupował pozycję outsidera rozgrywek. Dopiero w sezonie 1979–80 doszło do przełamania długoletniego zastoju, zawodnicy zdołali wywalczyć awans do klasy „B”. Lata osiemdziesiąte, a szczególnie ich druga potowa to okres największej „prosperity” działalności klubu. Z inicjatywy kilku działaczy, a zwłaszcza Henryka Żyły zmieniono statut z LZS na LKS. Klub zaczął prowadzić działalność gospodarczą. Na początku lat osiemdziesiątych przystąpiono do budowy stadionu sportowego z pełnym zapleczem. W 1986 roku powstała sekcja skatowa oraz druga drużyna seniorów w piłce nożnej. W ślad za dokonaniami gospodarczo-organizacyjnymi nie poszły jednak wyniki sportowe. Drużyna piłkarska wywalczyła awans do klasy „A” dopiero w sezonie 1986–87. Cztery sezony później w 1990 roku Górki Śląskie awansowały do klasy okręgowej, w której grały cztery sezony. W 1994 roku drużyna spadła do klasy „A”.

W okresie największych sukcesów przez klub przewinęło się sporo znanych w naszym regionie trenerów i zawodników m.in.: A. Wypłosz, A. Musioł, J. Gach, A. Gramza, R. Mościcki, J. Furlepa. Kilku piłkarzy wywodzących się z Górek grało w wyższych klasach (W Weiner – ROW Rybnik, B. Czerny – Naprzód Rydułtowy). Po kryzysie w latach 1995–96 kierownictwo nad klubem objął Bronisław Klimowicz. Za jego kadencji wybudowano dwa korty tenisowe i urządzono saunę. Drużyna od dwóch sezonów walczy o awans do klasy okręgowej, zajmując czołowe miejsca w tabeli. Obecnie w klubie działa drużyna seniorów klasy „A”, liga juniorów klasy „A” i drużyna trampkarzy, oraz trzy drużyny skatowe (jedna w II lidze, a dwie w III lidze).

Źródło: Krzyś Gwosdz dla Nowin wrzesien 1999 r

Kalendarium:
1950 – Miejscowa drużyna LZS wystartowała po raz pierwszy w rozgrywkach klasy C, zajmując miejsce w środku tabeli. W tej drużynie zagrali wówczas: Piela P., Wałach E., Gronert E., Kwaśniok A., Niedzwiecki L., Załucki F., Kupka F., Pielczyk J., Wardęga K., Kulpok M., Gwóźdź J., Gajda S., Lampka Z., Gembalczyk R., Kućmierz M., Gembalczyk.J. i Bulenda.E.
1960 – W sezonie 1960/61 miejscowy LZS uzyskał awans do klasy wyższej tj. klasy B. Awans wywalczyli: Gwosdz E., Kenski J., Cyran J., Mrówka E., Kuczera J., Granieczny N., Sikora B., Jarzombek B., Depta R., Jarzombek R., Mikołajek A., Zelner F., Wenglorz Z., Groborz E.
1964 – Miejscowy LZS przeżywa kryzys pomimo awansu na początku lat 60- tych do klasy „B”. Działacze zawieszają na jakiś czas działalność by z początkiem 1964 roku ponownie wznowić działalność sportową i rozpocząć rozgrywki w klasie „C”. Miejscowa drużyna LZS występowała najprawdopodobniej w następującym składzie: Duda Andrzej (bramkarz), Mrówka Stanisław, Napora Jerzy, Weiner Ernest, Moskwa Andrzej, Musioł Antoni, Wałach Norbert, Jarzombek Brunon, Jarzombek Rudolf, Zaremba Zygmunt, Lassak Reinhold, Miczajka Bercik, Zelner Franciszek, Kurowski Zbigniew, Rzodeczko Fryderyk, Sierotka Dieter. (skład z połowy lat 60). Pod koniec lat 60-tych trenerem LZS Górki był pan Taszka.
1979 – Drużyna LZS Górki pod wodzą trenera Antoniego Buchalika wywalczyła awans do klasy „B”, po raz drugi w historii istnienia klubu. W drużynie, która wywalczyła awans zagrali m. in. :Procek Krystian, Paskuda Stefan (od 1974 roku), Kałuża Klemens, Weiner Reinhold, Belkius Bernard, Rezner Grzegorz, Damian Pradela, Żyła Walter, Żyła Rudolf, Miczajka Andzej, Dudek Bronisław, Żyła Henryk, Kuczera Bernard, Grzegorz Jureczko, Bonk Bernat, Kaszta Rudolf. Trenerem, która wywalczyła awans był były piłkarz GKS Rymer, Silesii Rybnik oraz Polonii Warszawy – Antoni Buchalik. Królem strzelców drużyny został Walter Żyła, który zdobył 36 goli.
1987 – Drużyna LKS Górki Śl. uzyskała awans po raz pierwszy w swej historii do klasy „A” w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „B” Podokręgu Racibórz. W zwycięskiej drużynie grali: Stefan Paskuda, Stanisław Malejka, Jerzy Bugla, Wilhelm Weiner, Wiesław Sombrowski, Alfred Zimoń, Bernard Czerny, Eugeniusz Czerny, Marek Pyszny, Janusz Rekus, Marian Belkius, Lucjan Porąbka, Eugeniusz Habram, Krystian Czerny, Krystian Procek, Grzegorz Rezner, Jerzy Czerny, Cezary Kupczyk, Czesław Dudek. Sukces osiągnięto pod wodzą trenera Andrzeja Wypłosza. Królem strzelców został Alfred Zimoń – 27 goli.
1990 – Drużyna LKS Górki Śl. uzyskała po raz pierwszy awans do klasy terenowej (Piąta Liga) w mistrzostwach piłkarskich klasy „A”. Zwycięską drużynę pod wodzą Alojzego Musioła i asystenta Andrzeja Wypłosza tworzyli Stanisław Malejka, Marian Bielkius, Krystian Czerny, Andzej Pytlik Wiesław Sombrowski, Andzej Brzóska, Piotr Stryczek, Wilhelm Weiner, Michał Otlik, Jerzy Czerny, Jan Zięć, Roman Czerny, Krystian Kaszta, Tomasz Tecler, Stefan Czerny oraz Stefan Paskuda – kapitan drużyny. Kierownikiem drużyny był Grzegorz Rezner a gospodarzem obiektu Erwin Gwoźdź. Prezesem Henryk Żyła.
1994 – Spadek do klasy A

Źródło: Czasopismo „Nasze Górki” – Kronika Górek Śl.

Komentarze z facebook